התארכות השדרה בתנוחת הכלב ראש למטה ובחצי עמידת ידיים
השתלמות יוגה מתקדמת - אוגוסט 2013
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

חצי עמידת ידיים - יד מהדקת אצה ומאפשרת לשדרה להתמקם ולהארך מעלה. יש לשים לב שהצלעות אינן נדחפות לפנים ומצויות בקו אחד עם עצמות הכסל.

הרמת הבהונות - מתיחה אינטנסיבית של הרגליים לאחור. התנועה מעבירה משקל לעקבים ומותחת שוקיים וירכיים לאחור בעוצמה רבה.

הרמת בהנות הרגליים - הרמת הבהונות מגבירה את הטונוס של הרגליים ומעצימה מאד את הידוק הירכיים לאחור. כך הרגליים מתארכות לאחור והשדרה מתארכת.

כלב ראש למטה בזוגות - בן הזוג המסייע מניח ידיים על האצה ומאריך שדרה כלפי מעלה. המתרגל משריש ידיים על קובית כנגד הקיר ומניח עקבים על קוביות נוספות בכדי לשמור על הגובהה באגן.

התארכות השדרה בתנוחת הכלב ראש למטה ובחצי עמידת ידיים

 

התארכות השדרה הינה פעולה פנימית אשר יוצקת בתנוחה את הכיוון והעוצמה האנרגטית, היא מסמנת את כל ההבדל בין תנוחה יוגית להתעמלות פיסית שטחית. על אף שכולנו שואפים אליה אין זה כה ברור מעליו להגיע אליה, התמיכה של בן זוג מסייעת להתחבר לתנועה הפנימית המייצרת אורך ולהפנים אותה.

 

נקודות מפתח לתרגול התנוחה השתרשות כפות הידיים על קוביות כנגד הקיר - מעבירה את מרכז הכובד לרגליים ומאפשר התארכות טובה שלהם. 

 

הנחת העקבים על קוביות - מסייעת להאריך את שרירי הירכיים האחוריים ולהרים את עצמות הישיבה ובכך מסייעת להתארכות השדרה. הרמת הבהונות מעבירה את המשקל לאחור לעקבים ומסייעת להידוק השוקיים וירכיים לאחור. בכך היא מעצימה את עבודת הרגליים המותחת שדרה מעלה ולאחור.

 

מיקום כף היד של המסייע - בכדי ליצור מקסימום התארכות מעלה יש למקם את כף היד על המקום התקוע, החסום בשדרה, על הגבנת. מתיחה של אזור זה תאפשר להאריך את השדרה. בגוף גמיש ופתוח כף היד תהיה ממוקמת על האצה ותאריך אותו מעלה אולם במקרה שיש גבנת בולטת במקום אחר מוטב לעבוד ישירות על איזור זה, אולי לשקול כיפוף הברכיים במקרה של שרירי יריכיים אחוריים קצרים במיוחד.

 

מיקום הצלעות הקדמיות - יש לשים לב בשתי התנוחות לא לדחוף צלעות קדמיות לפנים למתרגלים גמישים יש נטייה לעשות זאת. הצלעות הקדמיות מצויות בקו ישר עם עצמות הכסל כך שהן מתארכות מעלה ולכיוון הגב.

 

התנועה הפנימית מעלה במעלה השדרה פותחת את הגוף ומאריכה אותו מבפנים... זהו אורך אינסופי המשנה את כל החוויה של התנוחה ומטעין אותה באנרגיה.