תנוחת הדולפין - פתיחת חזה אינטנסיבית - השתלמות יוגה מתקדמת מאי

press to zoom
press to zoom

הווריאציה 2 - פתיחת חזה עם אחורי השוקיים והברכיים - השוקיים נמצאות על השכמות לא בצידי הגוף ונעות לאחור. שימו לב רגליים של המסייע ישרות ולא כפופות.

ווריאציה 1 - פתיחת חזה עם הברכיים - הברכיים ממוקמות בצידי השדרה על השכמות ונעות מעלה ולצדדים.

תנוחת הדולפין  או הכנה לפינצה מיוראסנא (תנוחת הטווס)

פתיחת חזה אינטנסיבית ביותר נפלאה לפתיחה של חגורת הכתפיים

נקודות מפתח לתרגול התנוחה הנחת כפות הידיים והזרועות - כמו לעמידת מרפקים (פינצה מיוראסנא) גם כאן אנו מניחים קובייה ברוחב הכתף, בדרך כלל שתי קוביות אחת שוכבת ואחת עומדת, כך שיהיו ברוחב הכתפיים ולא צרות מהן. תפקיד הקובייה לשמור שכפות הידיים לא יסגרו זו לזו כאשר נכנסים לתנוחה. בנוסף אנו מניחים חגורה על המרפקים, על הזרוע סמוך למרפק בכדי לשמור שהמרפקים יישארו ברוחב הכתף גם כאן זה נעשה כדי למנוע מהמרפקים להיסגר זה לזה עם הכניסה לתנוחה. באופן זה אנו שומרים על מרחב בבית החזה. 

עבודת הרגליים בתנוחה - על אף פי שהדגש בתנוחה מושם על פתיחת החזה הרגליים חייבות לעבוד היטב בכדי לאפשר זאת. מוטב להרים עקבים בכדי ליצור גובהה בעצמות הישיבה, ניתן להניח קוביות מתחת לעקבים בכדי לסייע להארכת הרגליים אל האגן. בשתי הווריאציות ניתן לסייע בהרמת האגן בתמיכה של ידיים או חגורה מסביב לאגן.שימו לב - בכדי לפתוח חזה וחגורה כתפיים יש לפנות מקום בכך שנאריך את צידי הגוף כלפי מעלה ונרים את עצמות הישיבה כך שזו תהיה פיסגת ההר בתנוחה. דחיפה של השכמות ללא הרמה של האגן עשויה לגרום לפציעה.ווריאציה 1 - ברכיים בצידי השכמות - הברכיים מונחות בצידי השדרה ומרימות את השכמות והטרפזים כלפי מעלה, הרחק מהרצפה ומאפשרות יצירת אורך מהמרפקים עד עצמות הישיבה. פעולה נוספת היא תנועה מעודנת של הברכיים לצדיים כך שמאפשרת יצירה של מרחב בגב העליון. ווריאציה 2 - פתיחת חזה עם אחורי השוקיים והברכיים - הפעם הפתיחה של החזה באה מתוך דחיפת  השוקיים לאחור, השוקיים ואחורי הברך צריכים להיות על השכמות ולא בצידי השדרה. בכדי להגיע לכך יש להצמיד כפות רגליים למתרגל. שימו לב יש נטייה לעוזרים לכפוף ברכיים והבליט ישבן לאחור תנועה זו מפריעה למתרגל להרים אגן ולהביא אותו לפנים, התמיכה מבוצעת ברגליים ישרות כדי לא להפריע לתנועת האגן. המסייע יכול להניף אגן מעלה עם הידיים או בעזרת חגורה כפי שציינתי קודם לכן. היתרון שבווריאציה זו היא שנקודת הלחץ היא לאורן השכמות ולא נקודתית כבעבודה עם הברכיים וכן שמאפשרת דחיפה בעוצמה רבה.

מנח הראש -  הראש מונח באוויר עם הכניסה לתנוחה ושואף להגיע לרצפה מתוך ההתארכות של השדרה מעלה קרוב לרגליים. התנועה של הראש תבוא לרצפה משום שהחזה וצידי הגוף יתארכו ויצרו זווית חדה יותר של הגוף כך שהראש יגיע לרצפה אם בכלל קרוב לרגליים ולא בין המרפקים. יש לשים לב באופן מיוחד שהתנועה מתרחשת מתוך אורך ולא מתוך דחיפה של השכמות לרצפה.שימו לב עבודה בזוגות דורשת עדינות והקשבה רבה.

 

התחושה נפלאה פתיחה אינסופית של החזה, חזק מאד מבחינה אנרגטית ....